Zapatistická výprava za život. Šest prohlášení k dekolonizační cestě kolem mnoha světů

Zapatistická výprava za život. Šest prohlášení k dekolonizační cestě kolem mnoha světů

Cena: 215 Kč | 168 stran


V nakladatelství Neklid v červnu 2021 vyšla kniha Zapatistická výprava za život. Šest prohlášení k dekolonizační cestě kolem mnoha světů.

„Kniha je sbírkou šesti poutavých, vtipných a magických prohlášení zapatistů a zapatistek ze Zapatovy armády národního osvobození (EZLN), mayských vzbouřenců, kteří již několik dekád utvářejí rozsáhlý politický experiment autonomie v horách a džungli jižního Mexika. V sérii textů ohlašují a komentují svou výpravu „kolem mnoha světů“, která svým významem vstoupí do dějin dekolonizace. 500 let od počátku koloniálních výprav z Evropy se zapatističtí domorodci vydávají do všech koutů Země s první symbolickou zastávkou ve Španělsku – a to nejen, aby ukázali, že „nebyli dobyti, ale stále se bouří“, ale hlavně aby „hledali, co nás dělá rovnými“ v bojích proti bezprecedentní politickoklimatické krizi dneška.“

České vydání je doplněné předmluvou antropologa Boba Kuříka, který v jižním Mexiku pobýval mezi lety 2008 a 2013 a vsazuje Zapatistickou výpravu za život do širších historických, environmentálních a politických souvislostí.

Přeložil: Tomáš Kosina

ISBN 978-80-907562-9-8, brožovaná, 168 stran, 11x18 cm