Dvakrát sláva anarchismu / James C. Scott

Dvakrát sláva anarchismu / James C. Scott

James C. Scott

Cena: 275 Kč | 300 stran


V nakladatelství Neklid v červnu 2021 vyšla kniha Jamese C. Scotta Dvakrát sláva anarchismu.

Kniha Dvakrát sláva anarchismu, inspirována základním anarchistickým přesvědčením v možnosti dobrovolné spolupráce bez hierarchie, je poutavou, odvážnou a často velmi zábavnou obranou anarchistického nahlížení na svět. Antropolog James C. Scott si v této knize nasazuje „anarchistické brýle“ a skrze ně se dívá na svět kolem sebe: počínaje každodenními interakcemi mezi lidmi a konče velkými protesty a revolucemi. Na celé řadě nezapomenutelných příkladů popisuje anarchistickou citlivost, která oslavuje místní znalosti, uvažování a kreativitu obyčejných lidí. Výsledkem je jakási příručka konstruktivního anarchismu, která nás vybízí k tomu, abychom přehodnotili hierarchie ve veřejném a soukromém životě. Jakmile si se Scottem nasadíte anarchistické brýle a pustíte se do čtení, pravděpodobně již nic nebude jako dřív.

České vydání je doplněné rozsáhlou studií antropologa Boba Kuříka, který Scottovo dílo přibližuje v širších souvislostech jeho celoživotního antropologického bádání, stejně jako urgentních politických výzev dneška.

Jsem velký Scottův fanoušek. V této knize, která je čtivá a přitom provokuje k přemýšlení, na celé řadě osobních příběhů, představuje svoji „anarchistickou“ vnímavost, vytyčuje důležitou pozici a obhajuje ji v nejrůznějších kontextech, počínaje urbanismem a konče školním hodnocením. Nevím o nikom jiném, kdo by takové hledisko hájil tak úspěšně.
Francis Fukuyama, autor knih Konec dějin a poslední člověk nebo Politický řád a politický úpadek
James Scott je jedním z velkých současných politických myslitelů. Nikdo jiný nemá podobnou schopnost sledovat jednoduchou, překvapující myšlenku s takovou laskavostí, ale přitom neúnavně tak dlouho, dokud celý svět nevypadá jinak. V této knize také demonstruje dovednost, kterou sdíleli ti největší radikální myslitelé: odhalit, jak to co nás učili považovat za extremistické, jsou jen projevy prosté lidské slušnosti a zdravého rozumu.
David Graeber, autor knih DluhUtopie pravidelRevoluce naopak nebo Fragmenty anarchistické antropologie.

Přeložil: Marek Sečkař

ISBN 978-80-907562-8-1, brožovaná, 300 stran, 11x18 cm, překlad « Two Cheers for Anarchism »