David Madden a Peter Marcuse: Na obranu bydlení: politika krize

David Madden a Peter Marcuse: Na obranu bydlení: politika krizeV nakladatelství Neklid v říjnu 2020 vyšla kniha Davida Maddena a Petera Marcuse: Na obranu bydlení: politika krize.

Každé významnější světové město dnes trpí krizí bydlení. Jak k tomu došlo a co s tím můžeme udělat?

Každý potřebuje a zaslouží si bydlet. Ale naše domovy jsou proměňovány na zboží, komodifikovány, čímž se dále zvýrazňují nerovnosti mezi těmi, kdo města obývají. Zisk je dnes mnohem důležitější než sociální potřeby. Chudí jsou nuceni platit stále více za stále horší bydlení. Městským komunitám hrozí násilí spojené s vymístěním a gentrifikací a přínosy dobrého bydlení jsou dostupné pouze těm, kdo si je mohou dovolit.

Na obranu bydlení je zásadním dílem zabývajícím se touto krizí od významného urbanisty Petera Marcuse a sociologa Davida Maddena. Zabývají se příčinami a následky nedostupnosti bydlení a detailně popisují potřebu progresívních alternativ. Tvrdí, že krizi bydlení není možné vyřešit drobnými změnami pravidel na opatření. Krize bydlení podle nich má hluboké politické a ekonomické kořeny – a proto vyžaduje radikální odpověď.

ISBN 978-80-907562-2-9, brožované, 166 stran, překlad «In Defence of Housing. The Politics of Crisis», 2016, cena 250 Kč

Distra: kontaktní formulář

Objednávky: Kosmas