Cindy Milstein: Anarchismus a jeho ideály

cindy Milstein: Anarchismus a jeho ideályV nakladatelství Neklid v květnu 2020 vyšla kniha Cindy Milstein Anarchismus a jeho ideály.

Ať už anarchisté a anarchistky byli vydavateli noviny v 19. století, účastníky „bitvy o Seattle“ při protestech proti globalizujícímu se kapitalismu na samém konci 20. století, nebo vzbouřenci v nedávném řeckém povstání proti neoliberální politice „úsporných opatření“, tak je vždy podněcoval a inspiroval ideál „svobodné společnosti svobodných jedinců“ – svět bez hierarchie a dominance. Ale jak by takový svět vypadal a jak bychom se k němu mohli ubírat?

Anarchismus a jeho ideály poskytuje přístupný přehled historie a potenciální budoucnosti této vize lepšího světa. Kniha i nezasvěceného čtenáře uvádí do často dezinterpretované politické filosofie, upozorňuje na její základní principy a praktiky, stejně jako na vizi svobodné společnosti, která by mohla různým hnutí sloužit jako etický kompas.

Kniha se tak z této anarchistické perspektivy dívá jak různá hnutí, ať už to byly situacionisté, zapatisté, sociální ekologové, nebo alterglobalizační aktivisté, uváděly a uvádějí tyto principy do praxe ve svých bojích proti kontrole státu a dominanci kapitalismu.

„Kniha … představuje cestovní mapu pro mnohá sociální a kulturní hnutí, která se potkávají s anarchismem … a svědčí o neutuchající schopnosti rozvíjet radikální představivost. Je především výzvou k tomu žít revoluci teď a tady, utvářet naše životy tak, aby předjímaly rovnostářskou a kooperativní etiku, na kterou anarchismus aspiruje.“ Silvia Federici, badatelka, učitelka a aktivistka vycházející z radikální, autonomistické, feministické marxistické tradice.

Cindy Milstein je dlouhá léta aktivní v anarchistických projektech a kolektivech, sociálních hnutích a kolektivních prostorech. Spoluorganizuje také montrealský anarchistický knižní festival. Je členkou kolektivu Institute for Advanced Troublemaking, který pořádá Letní anarchistickou školu. Je editorkou antologií Taking Sides: Revolutionary Solidarity and the Poverty of Liberalism a Deciding for Ourselves: The Promise of Direct Democracy. Nedávno připravila antologii Rebellious Mourning: The Collective Work of Grief, s níž podniká rozsáhlé přednáškové turné. Momentálně pracuje na další knižní antologii o současném židovském anarchismu. V posledních letech se zaměřila na podpůrnou práci pro obžalované z J20, což je více než 200 lidí zadržených při masovém zatýkání na protestech při inauguraci prezidenta Trumpa a obžalovaných z různých trestných činů. Podílí se na solidárních aktivitách proti státním represím.
 

ISBN  978-80-907562-3-6, brožované, 156 stran, překlad «Anarchism and Its Aspirations», 2010, cena 215 Kč

Distra: kontaktní formulář

Objednávky: Kosmas